14.5.08

ΜΑΡΟΥΣΙ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 97-90

Αντιγράφω από το σάιτ του ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ:

Την πρώτη του ήττα στα φετινά πλέι οφς γνώρισε ο Ολυμπιακός, με θύτη την ομάδα του Αμαρουσίου που επικράτησε των «ερυθρολεύκων» με 97-90 στην παράταση. Η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού έληξε με σκορ 81-81, με τον Ολυμπιακό να χάνει την ευκαιρία να φύγει νικητής από το άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό του «Αγίου Θωμά», όμως ο Λιν Γκριρ, έχοντας 9΄΄ στην διάθεση του μπερδεύτηκε και τελικά επιχείρησε ένα τζαμπ σουτ κάτω από δύσκολες προϋποθέσεις και μοιραία αστόχησε.
Στην παράταση οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη και με καθοριστικούς τους Μπουντούρη (σ.σ. είχε ισοφαρίσει στην κανονική διάρκεια με δυο βολές) και Χαραλαμπίδη έφτασε σε μια ακόμα επιτυχία, δείχνοντας ότι δικαίως αποτελεί την πιο βελτιωμένη ομάδα στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος.
Κι όμως το ξεκίνημα της αναμέτρησης δεν προδίκαζε την συναρπαστική συνέχεια, καθώς οι «ερυθρόλευκοι», επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό τους προηγήθηκαν με 25-14 στο 9΄. Η είσοδος του Τεόντοσιτς αποσυντόνισε την μηχανή του «Θρύλου», ενώ ο Σχορτσιανίτης σκόραρε στην επίθεση αλλά… έτρωγε στην άμυνα. Έτσι, το Μαορύσι με σερί 14-2 προσπέρασε με 28-27 και άλλαξε την εικόνα του αγώνα.
Το ντέρμπι διατηρήθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τους «κιτρινόμαυρους», μάλιστα, να δείχνούν τάσεις να καθαρίσουν το ματς όταν ξέφυγαν με 69-60 στο 32΄, με τρίποντο του Καϊμακόγλου. Οι παίκτες του Γιαννάκη, αντέδρασαν και κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, βασιζόμενοι στον επιθετικό οίστρο του Λιν Γκριρ και στα ριμπάουντ (79-76), όμως ο Μιλισάβλιεβιτς με εκπληκτικό τρίποντο έδωσε ζωή στην ομάδα του (79-79) και οι βολές των Γκρι, Μπουντούρη έστειλαν το ματς στην παράταση.
Η σειρά πλέον μεταφέρεται στο ΣΕΦ την Πέμπτη με τις δυο ομάδες ισόπαλες στο 1-1 και τον Ολυμπιακό να θέλει να γιατρέψει τον πληγωμένο του εγωισμό.
Ο Παναγιώτης Γιαννάκης δεν είχε στην διάθεση του τους τραυματίες Παναγιώτη Βασιλόπουλο και Ιάκωβο Τσακαλίδη.
Δεκάλεπτα: 16-25, 49-45, 66-60, 81-81κ.α., 97-90π.
Μαρούσι (Μαρκόπουλος): Στίβενσον 15 (1), Χαραλαμπίδης 14 (2), Μπουντούρης 8 (2), Μιλισάβλιεβιτς 18 (2), Μπράιαντ 10 (1), Μαυροειδής 4, Μπάκιτς 4 (1), Γλυνιαδάκης 6, Καϊμακόγλου 17 (1), Παπαντωνίου, Τουντζιαράκης.
Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Μπλάκνεϊ 8 (2), Γουντς 10 (2), Καυκής, Πρίντεζης 12, Σεϊμπούτις 3 (1), Μπουρούσης 9, Τεόντοσιτς, Γκριρ 31 (3), Μαυροκεφαλίδης 9 (1), Βασιλειάδης, Σχορτσιανίτης 8.