14.11.08

ΓΙΑΣΤΡΖΕΜΠΣΚΙ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3: ΣΤΟΥΣ 16 ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΣΤΟ ΒΟΛΛΕΫ

Αντιγράφω από το σάιτ του "ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ":

Πιάνοντας καταπληκτική απόδοση ο Ολυμπιακός επικράτησε και στη ρεβάνς της Γιαστρζέμπσκι με 3-1 σετ και εξασφάλισε πανηγυρικά την πρόκρισή του στους "16" του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας στο βόλεϊ.

Το 3-2 του πρώτου αγώνα δεν εξασφάλιζε σε καμία περίπτωση τους "ερυθρόλευκους" που αγωνίστηκαν με αποφασιστικότητα το βράδυ της Πέμπτης στην Πολωνία διαλύοντας τις όποιες αμφιβολίες υπήρχαν.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 7-8. Αργότερα, το σκορ έγινε 12-16 και ύστερα 19-23. Ως εκ τούτου, το 0-1 δεν χανόταν και έγινε με το σετ να τελειώνει 20-25. Στο δεύτερο σετ προηγήθηκε με 8-10, μετά το 6-6 και χάρη στις ωραίες επιθέσεις, έγινε το 9-14. Ένα σερί 2-4 έκανε το σκορ 11-18, με το 16-25 να θεωρείται απόλυτα φυσιολογικό αποτέλεσμα. Το 0-2 ήταν γεγονός, αλλά τίποτα δεν είχε τελειώσει.
Στο τρίτο σετ, η πολωνική ομάδα ήταν καλύτερη και πήρε από την αρχή προβάδισμα με 3-0 και 5-1. Αργότερα το σκορ έγινε 12-6 και 18-11, με το 25-18 να μην εμποδίζει τη Γιαστρζέμπσκι να μειώσει σε 2-1 και να δίνει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.
Εκεί, όμως, τελείωσαν όλα, αφού στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός έδειξε πόσο πολύ ήθελε την πρόκριση, καθώς το 2-4 έγινε 3-7 χάρη στο μπλοκ, για να πάρει αέρα οχτώ πόντων λίγο αργότερα ο Θρύλος στο 11-19. Δίχως προβλήματα έφτασε στο 19-25 και στη νίκη με 3-1 σετ, που του έδωσε την πρόκριση τους 16 του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας.Επόμενος αντίπαλος της ομάδας μας είναι η αυστριακή Τιρόλ Ίνσμπρουκ. Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στο Ρέντη (9-11/12) και η ρεβάνς στην Αυστρία μία εβδομάδα αργότερα (16-18/12).
Τα σετ: 20-25, 16-25, 25-18, 19-25
Αμέσως μετά τη λήξη της αναμέτρησης ο Νίκος Ρουμελιώτης δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα του Ολυμπιακού: «Ηρθαμε στην Πολωνία για τη νίκη και την πήραμε. Μάλιστα, επικρατήσαμε πολύ πιο εύκολα από ότι στο πρώτο παιχνίδι στην έδρα μας. Σε αυτό έπαιξε ρόλο ότι δεν θέλαμε να μπούμε σε περιπέτειες και όλα τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Με τη δική μας απόδοση δεν αφήσαμε κανένα περιθώριο στη Γιαστρζέμπσκι να πιστεψει ότι μπορεί να μας δυσκολέψει όπως έγινε στο Ρέντη. Μόλις μάθαμε ότι στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσουμε την Τιρόλο. Πιστεύω ότι είναι μία ομάδα που δεν μπορεί να φοβίσει τον καλό Ολυμπιακό. Όπως έδειξαν και οι αναμετρήσεις με την πολωνική ομάδα τα πάντα εξαρτώνται από εμάς».
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ριβέρα 12, Κουρνέτας 1, Τζούριτς 11, Μάρκεζ 3, Μίλκοβιτς 22, Ούρναουτ 13, Παπαδημητρίου(λ., 80%,), Σουλτανόπουλος, Τσέργας, Καριπίδης, Ρουμελιώτης 3
ΓΙΑΣΤΡΖΕΜΠΣΚΙ: Φρέρικς, Γιούρκεβιτς 4, Τσαρνόφσκι 7, Πρίγκελ 7, Χάρντι 9, Σαμικά 10, Ρούσεκ(λ., 65%), Λόματς1, Γιουντίν 3, Γκρίγκελ 6, Ντε Σόουζα 7.