28.2.08

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ 86 - 84

Αντιγράφω από το σάιτ του ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ:

Αν και χρειάστηκε την παράταση ο Ολυμπιακός κατέκτησε την πρώτη του νίκη στο «τοπ 16» της Ευρωλίγκα, επικρατώντας με 86-84 της Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ.
Έτσι,η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη διατήρησε τις ελπίδες της για πρόκριση στα πλέι οφς της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Λυτρωτής των «ερυθρολεύκων» ο Κίντελ Γουντς που ευστόχησε σε 2 βολές 5,8΄΄ πριν το φινάλε του έξτρα πενταλέπτου, αφού στον χρόνο που απέμενε ο Πόποβιτς δεν μπόρεσε να βρει στόχο στο τρίποντο του επιχείρησε.
Ο Ολυμπιακός βρέθηκε αρκετές φορές να κυνηγά στο σκορ με αποκορύφωμα το τελευταίο πεντάλεπτο όταν οι Λιθουανοί ξέφυγαν με 61-69. Τότε χρειάστηκε ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος να επιστρέψει τον επιθετικό του οίστρο και με δυο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 67-69 για να ισοφαρίσει ο πολύ καλός στο δεύτερο ημίχρονο Γκριρ σε 69-69, ολοκληρώνοντας ένα σερί 8-0. Και πάλι, οι Λιθουανοί με ένα απίστευτο τρίποντο από τον Μάρκοτα πήραν πλεονέκτημα 69-72, για να απαντήσει άμεσα, όμως, ο Γκριρ με τον ίδιο τρόπο (72-72). Στο τέλος ο Ολυμπιακός με καλή άμυνα έστειλε το ματς στην παράταση.
Εκεί, έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι όταν προηγήθηκε με 84-79 δυο λεπτά πριν από το τέλος. Όμως ένα λάθος και ένα επιθετικό φάουλ έδωσαν την ευκαιρία στην Ζαλγκίρις να μειώσει αρχικά σε 84-82 και να έχει μάλιστα την ευκαιρία στο τέλος να πάρει το ματς. Όμως ο Κόλινς ευστόχησε σε 2/4 βολέ στα τελευταία δευτερόλεπτα (δυο φορές ½). Ο Γουντς πήρε το ριμπάουντ στην τελευταία άστοχη βολή, έτρεξε όλο το γήπεδο κερδίζοντας το φάουλ από τον Μασιούλις για να ευστοχήσει στις δυο βολές και να χαρίσει τη νίκη στον Ολυμπιακό (86-84).
Δεκάλεπτα: 20-22, 38-39, 55-56, 72-72π., 86-84π.
Διαιτητές: Αρτεάγκα, Ιερεθουέλο, Τζέρσαν.
Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Μπλάκνεϊ 5(1), Γουντς 18, Σεϊμπούτις, Τσακαλίδης 4, Γκριρ 22(3), Μαυροκεφαλίδης 1, Βασιλόπουλος 9(2), Βασιλειάδης, Πρίντεζης 4, Τεόντοσιτς 2, Τζάκσον 21.
Ζαλγκίρις (Γκρίκας): Γιούρακ, Μπράουν 16(3), Μασιούλις 12(4), Σαλένγκα 2, Ζουκάουσκας, Γιανκούνας 2, Μάρκοτα 5, Πόποβιτς 14(3), Εντζάι 14, Κόλινς 33.