17.6.07

ΚΑΙ ΟΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΤΟΥ 78-68... ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ!

Αντιγράφω από το σάιτ του ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ:

Η δίψα για τον τίτλο δεν σβήνει με τίποτα... Ο Ολυμπιακός, με έκτο παίκτη τον κόσμο του, διέλυσε τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ και, νικώντας με 78-68, ισοφάρισε σε 2-2, και πλέον στον πέμπτο και τελευταίο τελικό την Τετάρτη θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα! Με εκπληκτική άμυνα, πάθος και αποφασιστικότητα οι «ερυθρόλευκοι» απέδειξαν ότι μπορούν να αρπάξουν το «στέμμα» από τον Παναθηναϊκό!
Στο παρκέ επί 40 λεπτά οι παίκτες του Πίνι Γκέρσον έδειξαν πόσο θέλουν αυτό τον τίτλο και όλοι τους έβαλαν το δικό τους λιθαράκι στη σπουδαία νίκη. Οι αντίπαλοι ξέμειναν από βενζίνη στο δεύτερο ημίχρονο, οπότε μόνο ο Ολυμπιακός υπήρχε στο γήπεδο. Ενδεικτικό είναι ότι ο Παναθηναϊκός στην επανάληψη σημείωσε μόλις 24 πόντους με δύο δίποντα και τρία τρίποντα. Ο Πεν, ο Βασιλόπουλος και ο Μπουρούσης ανενόχλητοι σχεδόν έκαναν τη δουλειά τους και στα δύσκολα πήραν τον Θρύλο από το χέρι, οδηγώντας την ομάδα τους στη νίκη.
Στην έναρξη του αγώνα, η ευστοχία των «ερυθρόλευκων» από την περιφέρεια δεν αρκούσε και οι Διαμαντίδης, Μπετσίροβιτς μαζί με τον Τομάσεβιτς έδιναν εύκολους πόντους στους φιλοξενούμενους. Το 14-9 στο 7΄ έγινε 16-15 και ο Παναθηναϊκός προηγούνταν με 19-20 στο 10΄. Στη συνέχεια ο Μπετσίροβιτς εκμεταλλεύτηκε τα κενά που είχε ο Ολυμπιακός και κατάφερε να οδηγήσει τους «πράσινους» στο 31-38 στο 16.30΄. Τα τρίποντα κρατούσαν «ζωντανό» τον Ολυμπιακό, αλλά η είσοδος του Σχορτσιανίτη έκανε τη διαφορά. Κάτω από τα καλάθια οι γηπεδούχοι δέσποζαν και το 41-44 του ημιχρόνου άφηνε να εννοηθεί τι θα ακολουθήσει...
Στην τρίτη περίοδο η άμυνα των «ερυθρόλευκων» λειτούργησε σχεδόν άψογα. Ο Άκερ εγκλώβισε τον Διαμαντίδη και ο Παναθηναϊκός έβλεπε το καλάθι σαν κουμπότρυπα. Τα δύο τρίποντα και οι δύο μόλις βολές που πέτυχαν οι «πράσινοι» ήταν όλη κι όλη η επιθετική συγκομιδή τους. Ο Πεν έδειξε το δρόμο και ο Μπουρούσης τον ακολούθησε πιστά. Το 49-50 του 26.30΄ αποτέλεσε την τελευταία φορά που ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στην κεφαλή του σκορ. Ο Θρύλος ξέφυγε με 58-50, και το 60-52 του 30΄ ήρθε διά χειρός του Σκούνι Πεν που ήταν ο κινητήριος μοχλός.
Η άμυνα είχε βγάλει νοκ άουτ τα επιθετικά ατού του Παναθηναϊκού και ο Βασιλόπουλος πήρε μπρος με αποτέλεσμα να φτάσει σε διψήφιο αριθμό η διαφορά (68-58). Στο 38΄ άγγιξε την μεγαλύτερη τιμή της (70-59) και το νερό είχε μπει στο αυλάκι. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με βολές να μειώσουν, αλλά δεν τα κατάφερναν. Ο Μπετσίροβιτς έκανε το 74-68 35΄΄ πριν το φινάλε, αλλά ο Ολυμπιακός δεν θα έχανε την ευκαιρία... Κερδίζοντας με 78-68 έκανε το 2-2 και πλέον την Τετάρτη θα παίξει στον τελικό των τελικών.

Δεκάλεπτα: 19-20, 41-44, 60-52, 78-68.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πεν 17(2), Παπαμακάριος 3(1), Άκερ 4, Ματσιγιάουσκας 8, Μπουρούσης 10, Ζίζιτς 3, Χαρίσης, Ντόμερκαντ 7(1), Βασιλόπουλος 17(3), Μπάρλος, Στακ 5(1), Σχορτσιανίτης 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αλβέρτης 9(3), Βούγιανιτς 4(1), Παπανικολάου, Μπετσίροβιτς 17(1), Μπατίστ 2, Σισκάουσκας 11(1), Χατζηβρέττας, Ντικούδης, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 10(2), Τομάσεβιτς 9, Γιαφτόκας.